ترخیص کالا از گمرک + تمامی مراحل ترخیص کالا

برای ترخیص کالا از گمرکات کشور، فرم زیر را پر کنید!

برای مشاوره با کاسپین پورت تماس بگیرید

چرا کاسپین پورت؟|

کارشناسان با تجربه

پرداخت ریالی

۲۶ سال سابقه

پشتیبان اختصاصی

مذاکره با تامین کنندگان

ارسال door to door

امکان بازرسی کالا

ترخیص کالا از گمرکات ایران یک فرایند بسیار حیاتی است که نیازمند کارشناسی و تخصص در زمینه تجارت بین‌الملل و قوانین گمرکی می‌باشد. با توجه به پیچیدگی و تنوع قوانین گمرکی، این موضوع نیازمند همکاری با یک مجموعه با تجربه و دانش کافی در این زمینه است که به عنوان نماینده‌ی شما در فرایند ترخیص کالا عمل کند. ما با جمع‌آوری و تهیه مدارک لازم، تنظیم اظهارنامه و هماهنگی با مقامات گمرکی، در جهت ترخیص کالاهای شما به عنوان مشاور شما، در امور حمل‌ونقل، بررسی و تأیید صحت اطلاعات کالا و ارائه راهکارهایی برای حل مشکلات ممکن در فرآیند ترخیص کالا به شما کمک خواهیم کرد. اما لازم به ذکر است که هزینه‌های مربوط به خدمات ما ممکن است در ترازنامه مالی شما تأثیر داشته باشد. بنابراین، توصیه می‌شود قبل از انتخاب خدمات ما، تحقیقات لازم را انجام دهید.

تعرفه گمرکی ترخیص کالا

تعرفه گمرکی برای ترخیص کالا بر اساس دسته‌بندی‌های گمرکی و تعرفه‌نامه گمرکی هر کشور تعیین می‌شود. در ایران نیز، این تعرفه بر اساس ضوابط گمرکی ایران مشخص می‌شود که توسط سازمان گمرک ایران ارائه شده است. تعرفه‌نامه گمرکی ایران شامل لیستی از کالاها است که بر اساس کد گمرکی و نام کالا دسته‌بندی شده‌اند و هر کد گمرکی به یک یا چند نرخ گمرکی مرتبط است. این نرخ‌ها بر اساس مقداری که برای کالا تعیین می‌شود، اعمال می‌شوند، که معمولاً بر اساس وزن، حجم، عدد یا ارزش کالا محاسبه می‌شوند.

برای دسترسی به تعرفه گمرکی ایران و مشاهده نرخ‌ها، می‌توانید به سایت رسمی سازمان گمرک ایران مراجعه کنید. این سایت، تعرفه‌نامه گمرکی را به‌صورت الکترونیکی قابل‌دسترسی فراهم می‌کند و می‌توانید با جستجو بر اساس کد گمرکی یا نام کالا، مورد مورد را پیدا کنید.

همچنین، شرکت‌های بازرگانی و مشاوران گمرکی نیز در تعیین تعرفه‌های گمرکی و فرایند ترخیص کالا می‌توانند به شما کمک کنند. آنها با تجربه‌ی که در زمینه تجارت بین‌الملل و قوانین گمرکی دارند، می‌توانند به شما اطلاعات و راهنمایی‌های لازم را در این زمینه ارائه دهند.

روند ترخیص انواع کالاها از گمرک ‎

در هر کشور، واردات کالا یک فعالیت اقتصادی مهم و دقیق است که تاجران و بازرگانان با تجربه به‌خوبی با آن آشنا هستند. اگر واردکنندگان با روند ترخیص انواع کالاها از گمرک آگاه نباشند، احتمال اینکه کالای وارد شده از سوی وی قاچاق محسوب شود وجود دارد. بنابراین، بهتر است که پیش از انجام هر گونه فعالیت، اطلاعات جامعی از جزئیات واردات کالا، روند ترخیص آن و مدارک موردنیاز برای ترخیص آن به دست آورده شود.

روند ترخیص کالا از گمرکات کشورها را می‌توان به‌صورت زیر تقسیم‌بندی کرد:
1. دریافت پرفرما و پکینگ لیست
2. اخذ مجوز ثبت سفارش بازرگانی
3. اخذ بیمه کالا و هماهنگی جهت بازرسی کالا در مسیر مبدأ و مقصد
4. تشکیل پرونده جهت دریافت ارز یا حواله بانکی
5. تماس با شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی (دریایی، زمینی و هوایی)
6. تکمیل اسناد و تشکیل پرونده
7. تنظیم پیش‌نویس دور اظهاری
8. بررسی کالا و تأیید آن به‌واسطه کارشناس فنی گمرک

مسیرهای ترخیص کالا از گمرک

یکی از مراحل اساسی ترخیص کالا از گمرک، تعیین مسیر گمرکی است. پس از ثبت محموله و دریافت شماره کوتاژ یا اظهارنامه، باید در سامانه EPL درخواست ملاقات کنید تا مسیر خروجی کالا مشخص شود. مسیرهای گمرکی عموماً شامل مسیر سبز، زرد و قرمز می‌شوند.

1. مسیر سبز گمرکی:
مسیر سبز گمرکی به اخذ مجوز‌ها و مدارک لازم برای ترخیص کالا به‌صورت سریع و بدون مشکل در گمرکات اشاره دارد. این مسیر به میزان کاهش زمان و هزینه‌های مربوط به ترخیص کالا، تسهیل در انجام مراحل ترخیص و کاهش دستورات اضافی گمرکی می‌پردازد.

2. مسیر زرد گمرکی:
مسیر زرد گمرکی نیازمند بررسی دقیق‌تر و کنترل بیشتر کالاها توسط مقامات گمرکی است. این مسیر به میزان کنترل و بررسی دقیق‌تر اطلاعات کالا، ارزش‌گذاری صحیح و انجام تحقیقات و بازرسی‌های فنی اشاره دارد.

3. مسیر قرمز گمرکی:
مسیر قرمز گمرکی به بررسی و کنترل بسیار دقیق‌تر کالاها و شرایط ترخیص آنها توسط مقامات گمرکی اشاره دارد. این مسیر نیازمند ارائه مدارک و اطلاعات موردنیاز به‌صورت کامل و دقیق به مقامات گمرکی است.

مراحل ترخیص کالا از گمرک

هنگامی که یک کالا به گمرک وارد می‌شود، مراحل ترخیص آغاز می‌شود. در ابتدا باید از طریق سامانه EPL، یک اظهارنامه واردات قطعی کالا را تکمیل کنید که شامل مواردی مانند گواهی مبدأ، بیمه‌نامه گمرکی و کاتالوگ محصول می‌شود. سپس با تأیید مدارک توسط سیستم الکترونیکی گمرک، یک شماره عطف و سریال به شما اعلام می‌شود.

سپس باید کوتاژ یا شماره ثبت کالا را دریافت کنید که به شماره‌ای که به اظهارنامه مالیاتی داده شده، گفته می‌شود. مراحل بعدی شامل سنجش و کنترل کالا، دریافت مجوزهای لازم، و بررسی تطابق کالا با مدارک مرتبط است. در نهایت، فرآیند ترخیص شامل مواردی مانند صادرکردن سند ترخیص، انبارداری و اجازه برای بارگیری کالا خواهد بود. به این ترتیب، کالای موضوع شما از گمرک خارج می‌شود.

ترخیص کالا از گمرک شامل مراحل زیر است:

 • اخذ پروفرما از صاحب کالا و پکینگ لیست
 • اقدام برای گرفتن ثبت سفارش سامانه جامع تجارت
 • اخذ مجوزهای بانکی از بانک عامل
 • حواله خرید کالا
 • فرایند بارنامه و حمل کالا به ایران
 • گرفتن ترخیصیه از شرکت حمل و قبض انبار کالا
 • دور اظهاری واردات در سامانه EPL
 • گرفتن کوتاژ
 • دور اظهاری واردات
 • تعیین مسیر گمرکی
 • واریز وجه حقوقی و عوارض گمرکی
 • واریز ۲% مالیات علی‌الحساب (در صورت معافیت نیاز به پرداخت نیست)
 • اخذ مجوز ثبت سفارش بازرگانی
 • گرفتن کد رهگیری از بانک عامل (ساتا)
 • صدور پروانه الکترونیک
 • محاسبه عوارض انبارداری
 • ورود کامیون و بارگیری کالا
 • بررسی مجدد کالا از طرف دایره درب خروج گمرک ایران
 • خروج کالا و تحویل کالا به انبار ذکر شده در سامانه epl
 • تکمیل اسناد و تشکیل پرونده
 • بیمه‌کردن کالا هماهنگی جهت بازرسی در مبدأ و مقصد
 • بررسی و تأیید توسط کارشناس فنی گمرکی و بازرگانی
 • تشکیل پرونده جهت تخصیص ارز و حواله بانکی
 • تنظیم پیش‌نویس دور اظهاری

روند ترخیص انواع کالاها از گمرک

ترخیص کالا از گمرک اصلی‌ترین و بهترین پروسه در زمینه واردات کالا محسوب می‌شود. این فرایند باتوجه‌به قوانین و مقررات کشورها‌ سلسله‌مراتب مختلفی را طی می‌کند. در زمینه انجام این پروسه مهم ‌ضروری است که با مراحل ترخیص کالا از گمرک آگاهی داشته و قوانین و مقررات آن را بدانید. اهمیت ترخیص کالا از گمرک تا آن حدی مهم است که عدم شناخت کافی از مراحل انجام ترخیص کالا از گمرک، ترخیص کالای شما قاچاق محسوب شده و در نتیجه ضررهای مالی و اعتباری فراوانی برایتان تحمیل خواهد شد.

هزینه ترخیص کالا از گمرک

در حین پروسه انجام کار و مراحل ثبت سفارش باید اسناد و مدارک به‌صورت الکترونیکی تهیه، آماده‌سازی و ثبت شود و هزینه‌هایی شامل حقوق ورودی، سود بازرگانی و… لحاظ شود و در نهایت کالای موردنظر اظهار شود. به‌طورکلی در فرایند آزادسازی و خروج کالا چندین مرحله از جمله محاسبه حقوق گمرکی، مالیات، مأخذ تعرفه گمرکی و… محاسبه می‌شود. باتوجه‌به اینکه کالای سفارشی شما چه مدت زمانی را در گمرک بماند، می‌تواند مشمول هزینه‌های بیشتری شود. اما به‌طورکلی برخی هزینه‌ها شامل موارد زیر لازم و ضروری است.

هزینه‌های (نوع، حجم و ابعاد) بار؛
هزینه‌های بیمه بار؛
مجوزهای قانونی مانند بهداشت، مخابرات، استاندارد، محیط‌زیست و …
هزینه‌های خدماتی از جمله کارمزد؛
تخلیه و بارگیری؛
حقوق ورودی کالا؛
سود بازرگانی؛
گرفتن کوتاژ
هزینه‌های انبارداری؛
هزینه‌های مجوزهای واردات کالا؛
هزینه ثبت سفارش؛
دستمزد ترخیص کالا از گمرک؛
و غیره.

اسناد و مدارک موردنیاز جهت ترخیص کالا

از جمله مهم‌ترین اسناد و مدارک موردنیاز جهت ترخیص کالا از گمرک می‌توان به این موارد اشاره کرد: اظهارنامه واردات، تصویر کارت بازرگانی، قبض انبار، بارنامه، ترخیصیه، گواهی مبدأ، فاکتور یا سیاهه خرید، اعلامیه تأمین ارز با نامه برات، پروفرما یا پیش‌فاکتور، مجوز ثبت سفارش، لیست عدل‌بندی، بیمه‌نامه، پروانه بهره‌برداری شرکت‌های تولیدی، مجوزهای قانونی برای ترخیص کالا، شناسنامه کانتینر، گواهی بازرسی، پکینگ لیست، نامه کرایه حمل، شناسه انبار، کاتالوگ بروشور، نامه خروج کانتینر، رسید ثبت ترخیص الکترونیک، اظهارنامه واردات قطعی، کاتالوگ و بروشور، وکالت‌نامه رسمی، کارت حق العملکاری و پروانه صادراتی.

مدت‌زمان ترخیص کالا از گمرک

مطابق قوانین امور گمرکی، مدت‌زمان نگهداری هر کالایی در انبار برای جلوگیری از متروکه شدن، از زمان تحویل کالا به گمرک “۳ ماه ” است. البته اگر این پروسه و دریافت مجوزهای لازم طولانی شود، شخص واردکننده می‌تواند درخواست کتبی مبنی بر تمدید زمان نگه‌داری کالا در گمرک را ارائه کند. در صورت موافقت درخواست از سوی گمرک، شخص باید هزینه بیشتری را پرداخت کند تا مدت نگهداری کالا در گمرک تا ” دو ماه ” دیگر تمدید شود.

نکات مهم و طلایی برای ترخیص کالا از گمرک

شاید اصلی‌ترین نکته در زمینه ترخیص کالا از گمرک، داشتن مجوزهای لازم و ضروری و استعلام و مشخصات کالا برای ترخیص است. به علاوه از تهیه اسناد و مدارک موردنیاز گمرک برای حمل‌ونقل کالاهای وارداتی خود، نیاز به مجوزهایی نیز دارید که نشان دهید همه نقل‌وانتقالات تجاری به شکل قانونی انجام شده و دارای تأییدیه سازمان‌های مربوطه هستند.

وظایف ترخیص‌کار گمرک

ترخیص‌کار به افرادی گفته می‌شود که برای تسهیل تراکنش‌های گمرکی، به‌ازای قراردادی با صاحب کالا تشریفات گمرکاتی را انجام می‌دهند. این افراد مسئولیت دارند کالای موردنظر را با زمان کم و سرعت بالا از گمرک خارج کرده و به مقصد اعلام شده برسانند، که این کار به عواملی مانند داشتن اطلاعات قانونی و علمی وابسته دارد. یک ترخیص‌کار می‌تواند قبل از ورود کالا به کشور، با گرفتن مجوزهای قانونی، در زمان و هزینه صرفه‌جویی کند. یکی از این مجوزها، مجوز ثبت سفارش کالاست که قانوناً کالا باید این مجوز را داشته باشد تا بتواند وارد کشور شود. بدون این مجوز، ورود کالا به کشور قانوناً مجاز نمی‌باشد. اگر قوانین واردات کالا را نادیده بگیرید، ممکن است هزینه‌های اضافی به شما تحمیل شود. به‌عنوان مثال، یک ترخیص‌کار با گرفتن مجوز ورود کالا از سازمان انرژی اتمی یا جهاد کشاورزی، می‌تواند برای ورود کالا به کشور با هزینه کم و با سرعت، تأثیرگذار باشد.

کالاهای ممنوعه برای ترخیص از گمرک

برخی از کالاها به دلایل امنیتی، بهداشتی، محیط زیستی، مالی و قوانین داخلی کشور برای ترخیص از گمرک مجوز نمی‌گیرند و ممنوع هستند. برخی از این کالاها شامل موارد زیر هستند: کالاهای مخالف با قوانین اسلام و شئون اسلامی کالاهای مخالف عرف جامعه و قوانین کشور کالاهایی که سبب به‌خطرافتادن اقتصاد کشور می‌شوند کالاهایی که سبب به‌خطرافتادن وضع بهداشتی کشور می‌شوند کالاهایی که سبب به‌خطرافتادن اوضاع فرهنگی ‌می‌شوند کالاهایی که سبب به‌خطرافتادن امنیت کشور می‌شوند

قوانین ترخیص کالا از گمرک

مهم‌ترین فرایندی که در زمینة واردات کالا وجود دارد، ترخیص کالا است. فرایند ترخیص کالا باتوجه‌به قوانین کشورهای مختلف، شامل روندهای متفاوتی است؛ بنابراین، برای طی‌کردن فرایند ترخیص کالا به نحو احسن، لازم است که با قوانین ترخیص کالا آشنایی کامل داشته باشید. عدم آشنایی با قوانین ترخیص کالا می‌تواند منجر به قاچاق شمرده شدن ترخیص کالای شما شده و در نتیجه خسارت‌های فراوانی برای شما ایجاد می‌کند.