واردات کالا

چرا کاسپین پورت؟|

کارشناسان با تجربه

پرداخت ریالی

۲۶ سال سابقه

پشتیبان اختصاصی

مذاکره با تامین کنندگان

ارسال door to door

امکان بازرسی کالا

واردات کالا چگونه انجام می‌شود؟ صفر تا ۱۰۰ مراحل واردات کالا

ترخیص کالا از گمرکات ایران یک فرایند حیاتی است که نیازمند کارشناسی و تخصص در زمینه تجارت بین‌الملل و قوانین گمرکی می‌باشد. به دلیل تنوع و پیچیدگی قوانین گمرکی، کاسپین پورت به عنوان یک مشاور با تجربه و دانش کافی در این زمینه، به عنوان نماینده‌ی شما در فرایند ترخیص کالا عمل می‌کند. این مجموعه با جمع‌آوری و تهیه مدارک مورد نیاز، تهیه اظهارنامه و هماهنگی با مقامات گمرکی برای تسریع و سهولت در ترخیص کالاهای شما فعالیت می‌نماید و در زمینه انتخاب بهترین روش‌های حمل‌ونقل، بررسی و تأیید صحت اطلاعات کالا و ارائه راهکارهایی برای حل مشکلات ممکن در فرایند ترخیص کالا به شما کمک می‌کند. باید توجه داشت که هزینه‌های مربوط به خدمات این مجموعه ممکن است بر ترازنامه مالی شما تأثیرگذار باشد. بنابراین، پیش از انتخاب این مجموعه، پیشنهاد می‌شود تحقیقات لازم را انجام دهید.

 • پیداکردن فروشنده خارجی
 • اعتبارسنجی تأمین‌کننده
 • بررسی کیفیت کالا در مبدأ
 • دریافت کالا در کشور مبدأ
 • ترخیص از گمرک
 • خدمات انبارداری
 • تحویل در مقصد
 • عقد قرارداد بین‌المللی
 • حمل دریایی و هوایی
 •  

مراحل واردات کالا

در برخی کشورها به دلیل عدم وجود شرایط کافی و نیروی کار متخصص برای تولید برخی کالاها و تکنولوژی‌های خاص کمبودهایی وجود دارد. از همین رو بخش خصوص و دولتی واردات کالا را بهترین گزینه می‌دانند. واردات کالا مراحل بسیاری دارد و کسانی که علاقه‌مند به فعالیت در این حوزه هستند می‌بایست قدم‌به‌قدم تمامی مراحل را به انجام برسانند.‌ واردات کالا را می‌توان به دو مرحله کلی تقسیم کرد. مرحله اول خرید یا تأمین کالای موردنظر است و مرحله دوم پروسه‌های مربوط به ترخیص از گمرک. در این بخش هر دو مرحله را به‌صورت مختصر بررسی می‌کنیم.

مراحله اول: خرید و ارسال کالا

 • نامه‌نگاری و درخواست قیمت
 • تقاضای اطلاعات کالا شامل کاتالوگ و پروفایل فروشنده
 • چانه‌زنی و مذاکره با فروشنده
 • بررسی شرکت تأمین‌کننده
 • نهایی کردن سفارش و گرفتن پیش‌فاکتور (پروفرما)
 • پرداخت هزینه
 • بازرسی کمی و کیفی کالا
 • انتخاب روش حمل
 • بارگیری
 •  

مراحله دوم: ترخیص کالا

 • ثبت سفارش
 • اخذ مجوزهای لازم
 • دریافت اعلامیه ورود کالا به گمرکات
 • پرداخت هزینه‌ها شامل حقوق و عوارض گمرکی
 • حمل کالا به انبار پس از ترخیص
 • دریافت کالا

واردات از کدام‌ کشورها و چه کالاهایی؟!

قطر

گوانجو و شنزن

ترکیه

امارات (دبی)

تلفن همراه

لوازم جانبی موبایل

قطعات کامپوتر

قطعات الکترونیک

قطعات دستگاه‌ صنعتی

چرا واردات از چین؟


چین به عنوان بزرگترین صادرکننده کالا به ایران و اصلی‌ترین شریک تجاری ما مطرح است. در ایران، تهیه مواد اولیه یا ماشین‌آلات برای تولید بسیاری از کالاها به‌صرفه نیست یا امکان‌پذیر نیست؛ به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها، مجموعه‌های تولیدی، دانش‌بنیان‌ها و سایر بخش‌های اقتصاد ایران، نیازهای خود را از طریق کالاهای وارداتی تامین می‌کنند.

چین بیش از ۲۸ درصد از تولید جهانی را تأمین کرده و بیش از یک دهه است که از نظر تولید اقتصاد اول جهان است. محصولات مصرفی بخش اصلی صادرات چین را تشکیل می‌دهند. از سوی دیگر، بخش دیگری از واردات ایران، از چین، دستگاه‌های صنعتی و قطعات آنها را تأمین می‌کند.

چین به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شرکای تجاری ایران شناخته می‌شود و همچنان بسیاری از کالاهای موردنیاز کشورمان را تأمین می‌کند. به دلیل محدود شدن معاملات تجاری ایران با سایر کشورها، واردات از چین در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

چرا واردات از دبی؟

واردات از دبی، حمل‌ونقل و ترخیص به ایران کم‌هزینه و مقرون‌به‌صرفه است. دبی در همسایگی ایران است و بازرگانان با سرعت و هزینه کمتری نسبت به کشورهای دیگر می‌توانند محموله‌ی خود را وارد کشور کنند. این امر منجر به علاقه بازرگانان ایرانی به تجارت و واردات کالا از دبی شده است.

نکته دیگر در شرایط فعلی این است که واردات از دبی منجر به تسهیل روند خرید محصولات کشورهایی می‌شود که در حال حاضر ایران را تحریم کرده‌اند. در واقع شرکت‌های ایرانی می‌توانند برای واردات محصولات موردنظر خود، دفتر کاسپین پورت در دبی را به‌عنوان مقصد دریافت کالا معرفی کنند و پس از ورود محموله وارداتی به دبی برای ارسال آن به ایران اقدام کنند.

امارات برخلاف چین نه نیروی کار قابل‌توجهی دارد و نه تولید آن‌چنانی. در عوض ثروت نفتی پیشرانه امارات شد تا با توسعه زیرساخت‌های استراتژیک فضا را برای جذب سرمایه‌گذاری و تبدیل‌شدن به قطب تجاری فراهم کرد. این کشور دارای نرخ آزادی اقتصادی بسیار بالایی است. نرخ آزادی اقتصادی امارات متحده عربی ۷۰.۲ است که اقتصاد این کشور را به سی و سومین اقتصاد آزاد در سال ۲۰۲۲ تبدیل می‌کند.

آمار واردات کالا

طبق آمار واردات ایران برترین تأمین‌کنندگان ایران این کشورها هستند که در حدود سه‌چهارم (۷۹.۱٪) تجارت بین‌المللی ایران را شامل می‌شوند: چین (۲۷.۸٪)، امارات متحده عربی (۱۸.۱٪)، آلمان (۵٫۹٪)، هند (۵.۶۴٪)، کره جنوبی (۴.۵۵٪)، ترکیه (۴.۵٪)، برزیل (۴.۵٪)، ایتالیا (۳.۹۳٪)، روسیه (۲.۳۹٪) و سپس فرانسه (۱.۸۶٪)  سهم از واردات به ایران را دارند.

واردات لوازم جانبی موبایل

 • بدون شک بازار واردات لوازم جانبی موبایل در ایران بسیار پررونق است و تا به امروز میزبان صدها برند لوازم جانبی موبایل از سراسر دنیا بوده است. جالب است بدانید همین لوازم جانبی موبایل که شامل کاور، هندزفری، باتری و پاوربانک و موارد مشابه آن می‌شود، گردش مالی سالانه برابر با ۲۵۰ میلیارد تومان در کشور را به وجود آورده است. این میزان نه به‌خاطر گران بودن این کالاها، بلکه به دلیل مصرفی بودن آنهاست.

  بازار تجهیزات و لوازم جانبی موبایل در ایران علاوه بر اینکه سودآور است، بسیار جذاب نیز به نظر می‌رسد. چراکه مردم به طور کلی مبلغ زیادی را برای خرید لوازم جانبی موبایل از قبیل انواع محافظ صفحه‌نمایش، کاور و قاب، هندزفری و … هزینه می‌کنند، بازار لوازم جانبی موبایل و تبلت و کامپیوتر هر روز در حال گسترش است.

واردات تلفن همراه

 • واردات تلفن همراه به ایران حجم بسیار زیادی دارد، سالانه نزدیک به ۱۵ میلیون دستگاه تلفن همراه وارد کشور می‌شود. شرکت کاسپین پورت در زمینه واردات انواع گسترده‌ای از محصولات فعالیت دارد و واردات تلفن همراه نیز یکی از این فعالیت‌هاست. تلفن همراه از جمله کالاهایی است که روند واردات آن نسبتاً پیچیده است و کاسپین پورت با تجربه‌ چندین ساله‌اش می‌تواند در تسهیل این فرآیند نقش مهمی داشته باشد.

  رشد سالانه بازار تلفن همراه همیشه مثبت بوده و نیاز به این محصول همچنان ادامه دارد. از نظر تعداد، بیش از ۵۰ درصد واردات تلفن همراه مربوط به برند سامسونگ است و برندهای هواوی، شیائومی، نوکیا و اپل در رده‌های بعدی قرار دارند.

واردات قطعات کامپیوتر و هارد از چین و دبی

روش اصلی تأمین و واردات قطعات کامپیوتر از چین و امارات است. قطعات کامپیوتر در دسته کالاهای پرسود وارداتی قرار می‌گیرند. قطعات کامپیوتر حوزه‌ی گسترده‌ای از محصولات را شامل می‌شود؛ از موس و کیبورد و دانگل گرفته تا پردازنده و سرور. البته قطعات اصلی کامپیوتر که توسط شرکت‌های مهم تولید می‌شوند.

کشور چین یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های هاردهای SSD و HDD در دنیاست. این حجم بزرگ صادرات، خبر از کیفیت خوب و قیمت مقرون‌به‌صرفه برای واردات هارد از چین را می‌دهد. پس اگر می‌خواهید سود خوبی از واردات هارد داشته باشید، کشور چین یکی از بهترین گزینه‌هاست.

سوالات متداول

چه کالاهایی وارد کنیم؟

رای انتخاب کالای وارداتی باید باتوجه‌به میزان نیاز تولیدکنندگان به مواد اولیه و سایر کالاها را بررسی و سفارش بگیرید. همچنین در هنگام انتخاب کالا برای واردات توجه کنید که کالاهای غیراستاندارد را به دلیل پایین بودن قیمت آن نخرید.

کمترین هزینه برای واردات کالا چقدر است؟

در حقیقت با هر مبلغی می‌توان کالا وارد کرد ولی بستگی به این دارد که سود شما از این واردات چقدر باشد. واردات در مبالغ کمتر حاشیه سود کمتری دارند و برای موفقیت در بازار باید به میزان کافی واردات انجام دهید.

واردات کالا چقدر طول می‌کشد؟

زمان واردات با حمل هوایی ممکن است کمتر از یک ماه باشد. اگر کشف قیمت، پرداخت و انجام امور گمرکی به‌سرعت انجام شود، همه چیز به روش حمل بستگی پیدا می‌کند. حمل هوایی بین یک هفته تا ۱۰ روز کاری و حمل دریایی بیشتر از یک ماه تا چند ماه طول می‌کشد.