ترخیص کالا از دبی

ترخیص کالا از دبی

امارات یکی از شرکای تجاری بسیار مهم ایران است و این همکاری باعث شده که همواره جزء مهمترین شرکای تجاری ایران باشد. بیشتر واردات ایران از کشورهای آسیایی از طریق دبی و شهرهای دیگر امارات به ایران صورت می‌گیرد. در سال‌های اخیر، امارات دومین مبدأ واردات به ایران بوده و به زبان دیگر، یکی از قطب‌های واردات دریایی ایران است. در واقع، بخش قابل توجهی از تجارت ایران و چین نیز از طریق بنادر امارات به ایران انجام می‌شود. بسیاری از کالاها ابتدا به امارات وارد می‌شوند و سپس از طریق دبی به ایران منتقل می‌شوند. این کالاها پس از ترخیص در دبی، از طریق حمل دریایی و هوایی به ایران منتقل می‌شوند. در این مقاله، به فرآیند ترخیص کالا از دبی و شرایط آن پرداخته خواهد شد.

ترخیص کالا چیست؟

ابتدا باید بدانیم که ترخیص کالا چیست و شامل چه فرایندهایی می‌شود. برای خروج کالا از گمرک هر کشوری، سلسله تشریفاتی انجام می‌گیرد که به مجموعه این تشریفات ترخیص کالا می‌گویند. ترخیص کالا در هر کشوری ممکن است متفاوت باشد؛ ولی اصول و قواعد گمرکی در اکثر کشورهای جهان شبیه به استاندارد بنیادی است.

حمل دریایی منطقه ازاد انزلی

ترخیص کالا از گمرک دبی

 • برای واردات و ترخیص کالا از گمرک دبی، شناختن و آگاهی از قوانین بین‌المللی و داخلی کشور امارات امری ضروری است؛ زیرا فرآیند ترخیص کالا از گمرک دبی باید به اطلاعات و قوانین امارات پایبند باشد. آشنایی کامل با قوانین ترخیص کالا از گمرک دبی به شما کمک خواهد کرد تا با دقت و اصولی، فعالیت‌های بازرگانی خود را در امارات برنامه‌ریزی کنید و به‌سرعت و بدون هدررفت منابع و زمان، کالاهای وارداتی‌تان را ترخیص نمایید.

اظهارنامه ترخیص کالا از گمرک دبی

تنظیم اظهارنامه گمرکی یکی از گام‌های حیاتی در فرآیند ترخیص کالا از گمرک است. هدف اصلی ارائه اظهارنامه گمرکی، تعیین کالاهای وارداتی و صادراتی برای گمرک است. برای تهیه اظهارنامه گمرکی، ضروری است که قوانین گمرکی کشور مبدأ یا مقصد تجارت خود (در این مورد امارات) را به دقت مطالعه نموده و رعایت نمایید. این اظهارنامه به شما اجازه می‌دهد تا خود و کالاهایتان را به گمرک معرفی نمایید و هزینه‌ها و مجوزهای لازم برای ترخیص کالا، مطابق با اظهارنامه گمرکی شما، محاسبه و ارائه گردد.

پرفروش ترین کالاهای وارداتی از دبی

مهم‌ترین و پرفروش‌ترین کالاهای واردات از دبی شامل میوه‌های گرمسیری، دام مولد، حبوبات، قهوه و کاکائو، ادویه، جو، برنج، دانه‌های روغنی، انواع بذر، روغن خوراکی، توتون و تنباکو، مواد معدنی، انواع روغن صنعتی، مواد اولیه صنعتی، انواع ویتامین‌ها، ملزومات و تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، کاغذ و مقوا، مواد اولیه تایرسازی، لوازم خرازی، مواد پلاستیکی، انواع پارچه و نخ، لوازم و تجهیزات بسته‌بندی، آسانسور، پیچ‌ومهره، مصنوعات فلزی، لوازم‌یدکی خودرو، ماشین‌آلات جاده‌سازی، ماشین‌های صنعتی، لوازم و تجهیزات ورزشی بوده است.

۴ مزیت ترخیص کالا از دبی

 • ۴۵ منطقه آزاد تجاری امارات، فرصت بسیار مناسبی برای واردات از این کشور را فراهم می‌سازد. یکی از این فرصت‌ها امکان صادرات مجدد یا ری‌اکسپورت از دبی و سایر شهرهای امارات به ایران است. همچنین، درصورت تمایل به صادرات از ایران به سایر کشورها، می‌توانید از این مسیر بین‌المللی استفاده‌نمایید.

  از یک سو، ایران بزرگ‌ترین مرز دریایی خود را با امارات دارد و از سوی دیگر، این دو کشور از نظر جغرافیایی بسیار به هم نزدیک هستند. استفاده از چنین زیرساخت‌هایی در این منطقه می‌تواند فرآیند واردات و صادرات را بسیار راحت‌تر نماید. همچنین، مسیر هوایی و تعداد سفرهای روزانه بین امارات و ایران، باعث می‌شود حمل کالا به سرعت و با قیمت مناسب انجام شود.

  مزیت‌های دیگری که برای حمل کالا از دبی وجود دارد، شامل امکان ترانشیپ و کراس‌استافینگ است. این به این معناست که محموله وارداتی به دبی می‌تواند بدون خارج شدن از کانتینر به مقصد دیگری منتقل شود. حتی ممکن است کانتینر را خالی کرد و در محل دیگری دوباره بارگیری کرد تا به مقصد موردنظر برسد. این روش‌ها می‌تواند به خصوص برای حمل کالاهایی که به دلیل تحریم‌ها امکان ارسال آنها به ایران وجود ندارد، مورد استفاده قرار گیرد.

محاسبه هزینه‌های ترخیص کالا از گمرک

 • تشخیص دقیق هزینه‌های گمرکی کاری دشوار است. چراکه که تعداد موارد تأثیرگذار بر تعیین قیمت نهایی ترخیص کالا از گمرک بالا است. تعدادی از این موارد شامل قیمت تمام شده کالا، شرایط فروش کالا و میزان تقاضای آن در بازار داخلی و… هستند. همچنین برای ترخیص کالاهای خود از گمرک دبی ملزم به ارائه پیش‌فاکتور (پروفرما)  به گمرک خواهید بود. در ادامه اشاره‌ای مختصر به هزینه‌هایی که باید برای ترخیص کالا از دبی بپردازید کرده‌ایم.

  هزینه‌های مربوط به ترخیص کالا از گمرک دبی به شرح زیر است:

  • هزینه‌های بیمه کالا
  • هزینه‌های مربوط به تعرفه‌های گمرکی
  • هزینه‌های ترخیص و امور اداری و تشریفات گمرکی
  • هزینه‌های مالیاتی
  • هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل کالا
  • هزینه بارگیری کالا در مرزهای تجاری
  • عوارض ورودی کالا

سخن پایانی

ترخیص کالا از دبی یکی از خدمات مهم کاسپین پورت است. کاسپین پورت با داشتن دفتر دبی و کارشناسان باتجربه در زمینه ترخیص کالا می‌تواند خدمات مختلف گمرکی در امارات را برای تجار ایرانی در کمترین زمان انجام دهد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

هزینه ترخیص کالا از دبی چقدر است؟

ترخیص کالا از گمرک فرایندی پیچیده است که توسط افراد متخصص انجام می گیرد. برای اطلاع از هزینه های ترخیص و واردات کالا از دبی می توانید با کارشناسان کاسپین پورت تماس بگیرید.

پرسودترین کالاهای وارداتی از دبی کدامند؟
 • با توجه به تقاضای بالا در بازارهای داخلی، محصولاتی مانند انواع کفش ورزشی، لوازم آرایشی، لوازم جانبی گوشی هوشمند، لپ تاپ، موبایل، دوربین‌های دیجیتالی، ذرات دامی، قطعات خودرو، شکر، آهن و محصولات فولادی از جمله پرسودترین و پرفروش‌ترین کالاهای وارداتی از دبی هستند.