ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

بندرعباس به عنوان یکی از بنادر تجاری مؤثر کشور از گذشته تاکنون شناخته می‌شود. امروزه، اکثر تجارت‌های بین‌المللی از طریق گمرک بزرگ این بندر صورت می‌گیرند و همچنین کشتی‌های خارجی بارگیری محموله‌های خود را در این بندر انجام می‌دهند. آشنایی با مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس برای هر تاجری امری ضروری است که باید پیش از شروع فعالیت‌های تجاری خود آن را مسلط شود. گمرک شهید رجایی بندرعباس با ظرفیت پذیرش بیش از صد میلیون تن بار در سال، بزرگ‌ترین گمرک کشور و یکی از مهم‌ترین گمرکات منطقه خاورمیانه است.

حمل دریایی منطقه ازاد انزلی

باتوجه‌به موقعیت جغرافیایی این گمرک و اهمیت آن در حمل دریایی بین‌المللی، مجموعه کاسپین پورت، گروهی مجرب از کارشناسان مسلط بر قوانین و مقررات بازرگانی و گمرکی کشور را در گمرک شهید رجایی بندرعباس مستقر کرده است تا بتواند از این طریق، کلیه تشریفات قانونی و فرایندهای گمرکی را با سرعت و دقت کافی برای مشتریان به انجام رساند.

ترخیص از گمرک شهید رجایی بندرعباس

گمرک شهید رجایی بندرعباس، به عنوان بزرگ‌ترین گمرک کشور شناخته می‌شود که راه‌اندازی آن در سال ۱۳۷۶ توسط هیئت وزیران کشور تصویب شد. این گمرک تنها بیش از ۵۵ درصد صادرات و واردات و ۷۰ درصد ترانزیت کشور را برعهده دارد. سالانه حدود ۱۰۰ میلیون تن کالا در بندر این گمرک، تخلیه و بارگیری می‌شود که پس از ترخیص، به تمام نقاط کشور توزیع می‌شود.

این رقم شامل تخلیه ۹۰ درصد بارگیری کالاهای کانتینری کشور نیز می‌شود. در سال‌های تحریم، گمرک شهید رجایی بندرعباس از رونق تجاری دور بود، اما با مدیریت هوشمندانه مدیران گمرک، خوشبختانه دوباره توانسته است روند رشدی را برای رسیدن به روزهای اوج خود طی کند.

مزایای ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی

گرما و رطوبت بالا در منطقه اقتصادی گمرک شهید رجایی بندرعباس از مشکلات کار این مجموعه به حساب می‌آید. با این وجود نمی توان از مزایای چشمگیر این گمرک صرف نظر کرد. محدوده عملیاتی و همچنین پس کرانه بندر این گمرک حدود ۴۸۰۰ هکتار است که در فاصله ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.

ویژگی‌های اسکله گمرک شهید رجایی بندرعباس موجب می‌شود کشتی‌های بسیار بزرگ به‌راحتی در بندر آن پهلو گرفته و با سهولت بار خود را تخلیه کنند. 

موقعیت ممتاز جغرافیایی و امکان دسترسی به آب‌های آزاد جهان از طریق خلیج فارس، یکی دیگر از ویژگی‌های مهم گمرک شهید رجایی است که به شبکه بین‌المللی راه آهن و جاده ابریشم نیز متصل است.

استفاده از امکانات و تجهیزات پیشرفته و نزدیکی به مناطق آزادی مانند کیش و قشم و دیگر بنادر خلیج فارس، سبب شده است که گمرک شهید رجایی بندرعباس به عنوان یک منطقه اقتصادی ویژه و منحصربه‌فرد در کشور شناخته شود. این گمرک سالانه توجه زیادی از بازرگانان را برای تجارت از طریق پایگاه تجاری و راهبردی جلب می‌کند.

علاوه بر این، گمرک شهید رجایی بندرعباس به عنوان یکی از مهم‌ترین گمرک‌های منطقه خاورمیانه شناخته می‌شود و پتانسیل بی‌شماری از جمله اراضی پشتیبانی برای واگذاری به سرمایه‌گذاران با هدف ارتقاء عملکرد و انجام فعالیت‌های پشتیبانی، صنعتی، نفتی و خدماتی در قالب قراردادهای BOT را فراهم آورده است. این شرایط منحصربفرد و ویژه برای تجارت بین‌الملل در این منطقه را ایجاد نموده است.

کادر گمرک شهید رجایی بندر عباس

فعالیت و تلاش بی‌وقفه کادر گمرک شهید رجایی بندرعباس به‌منظور تسریع در انجام فرآیند تشریفات گمرکی و ارائه خدمات با کیفیت بالا، قابل ستایش است. مسئولین این گمرک با رعایت اصول و قوانین منشور اخلاقی کارکنان، به منظور یکپارچه‌سازی سامانه‌های مدیریتی و عملیاتی بر اساس استاندارد ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۸، اطمینان می‌دهند که بازرگانان بتوانند به سرمایه‌گذاری، واردات و صادرات کالاهای خود در این گمرک با آسایش‌بخشی اقدام نمایند. تسلط بالا و تخصص کارشناسان این گمرک شهید رجایی، موجب شده است که کالاها به سرعت و با محاسبه دقیق هزینه‌ها و پرداخت وجوه گمرکی براساس مدارک و اسناد دریافتی از کالا، ترخیص گردند.

گمرک شهید رجایی با درنظر گرفتن شاخص‌های تجارت فرامرزی و بهبود محیط کسب‌وکار، گام موثری در جهت افزایش کارایی گمرک، کاهش هزینه‌ها و زمان کوتاه ترخیص کالا و همچنین کاهش تعداد اسناد گمرکی برای بازرگانان محترم کشورمان برداشته است.

اهمیت ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

اهمیت ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس، زمانی مطرح می‌شود که کالای شما قابلیت فاسدشدن داشته باشد. کالاهایی مانند: مواد غذایی، دارو، لوازم بهداشتی و آرایشی و جزء کالاهای فاسدشدنی به حساب می‌آیند. راه‌حل این مسئله استفاده از کانتینرهایی است که می‌توان از آنها به عنوان یخچال استفاده کرد. البته استفاده از این روش منجر به تحمیل هزینه زیادی برای شما جهت ترخیص کالا از گمرک بندرعباس خواهد شد.

در این شرایط بهترین کار استفاده از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ترخیص کالاست. با استفاده از تجربه و تخصص این شرکت‌ها، خدمات بسته‌بندی و پکینگ، بسته به نوع کالای شما صورت گرفته و در نتیجه هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس و نگهداری آن نیز متفاوت خواهد بود. 

در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از طریق شماره‌های موجود با همکاران متخصص ما در مجموعه کاسپین پورت ارتباط گرفته و مشاوره دریافت کنید.

چه کالاهای در گمرک بندرعباس ترخیص می شوند؟

  • ترخیص لوازم خانگی
  • ترخیص فرش ماشینی
  • ترخیص شیرآلات بهداشتی
  • ترخیص ماشین‌آلات راه سازی 
  • ترخیص تجهیزات پزشکی
  •  ترخیص مواد آرایشی و بهداشتی
  •   ترخیص خودرو
  •   ترخیص کالاهای خاص نظامی

مشکلات ترخیص از گمرک شهید رجایی بندرعباس

این گونه مسائل می‌توانند برای بازرگانان و ترخیص‌کاران موجب مشکلاتی در گمرک شهید رجایی بندرعباس گردند که آنها ناشی از عدم آشنایی کافی ترخیص‌کنندگان با امور گمرکی، دوباره‌کاری و تقسیم کار نادرست باشند. همچنین، تاخیر در انجام کارها، عدم نظارت بر امور و نبودن دستورالعملی برای انجام اصولی کارها می‌تواند مشکلات زیادی را برای بازرگانان ایجاد نماید.

به‌منظور انجام صحیح و سریع‌تر ترخیص کالا، می‌توانید کار خود را به کاسپین پورت سپرد تا تمام تشریفات گمرکی کالای شما با سرعت بالا و دقت زیاد انجام شود.

سوالات متداول

گمرک بندر شهید رجایی کجاست؟

گمرک بندر شهید رجایی به عنوان نزدیک‌ترین نقطه بندری در تنگه هرمز و دهانه ابتدایی خلیج فارس قرار دارد همچنین می‌توان گفت بندر شهید رجایی در نقطه مرزی نوار ساحلی جنوب کشور واقع شده است.  و همواره به عنوان یکی از راه های اصلی وارداتی و صادراتی در سطح کشور شناخته می‌شود.

ویژگی‌های مهم بندر شهید رجایی چیست؟
  • گمرک بندر شهید رجایی ویژگی‌های مهمی دارد، از جمله اینکه این گمرک وسعتی حدود ۴۸۰۰ هکتار دارد و به شهر بندرعباس بسیار نزدیک است، این بندر توانایی مدیریت حجم زیادی از کالاهای صادراتی و وارداتی را در سطح کشور دارد.
ترخیص کالا از گمرک بندر شهید رجایی چه مزایایی دارد؟

گمرک بندر شهید رجایی با بیش حدود ۸۰ درصد از بنادر معروف در سراسر دنیا ارتباط دارد و دارای ۴۴۰ اسکله و ۳۵ خط کانتینر جهت ترخیص بار دریایی است که مهم‌ترین مزیت این بندر به شمار می‌آید.