ترخیص کالا از گمرک امام خمینی

ترخیص کالا از گمرک امام خمینی

فرودگاه و گمرک امام خمینی یکی از پایگاه‌های تجاری اصلی برای ورود و خروج کالاها است و دارای قوانین و مقررات خاص خود برای ترخیص کالاها می‌باشد. این فرودگاه از روزهای ابتدایی تاکنون به‌صورت تشریفات مسافرتی آغاز به کار کرده و بعدها قسمت کوچکی از آن به بخش تجاری اختصاص یافته است. از سال ۱۳۹۰، طبق طرح ادغام گمرکات استان تهران، گمرک امانات پستی و گمرک مهرآباد تحت نظارت این گمرک فعالیت می‌کند. در ایران، برای واردات و صادرات کالاها، روش‌های قانونی مختلفی وجود دارد و انواع کالاها از راه‌های مختلف زمینی، هوایی و دریایی وارد مرزهای گمرکی می‌شوند و برای خروج از گمرک نیاز به رعایت تشریفات قانونی دارند.

کالاهای بسیاری نظیر پارچه‌ها، انواع تجهیزات پزشکی و دندان‌پزشکی، سیگار و محصولات دخانی، موبایل و لوازم جانبی، طلا و جواهرات و سایر فلزات گران‌قیمت، کالاهای متعلق به سفارتخانه‌ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم‌خانگی بزرگ، اسباب‌بازی، فرش ماشینی، چسب، لاستیک، شیرآلات بهداشتی، بذر و نهال، کامپیوتر، نوت‌بوک و لوازم جانبی و تجهیزات مربوطه، دوربین عکاسی و دوربین‌های امنیتی مداربسته می‌توانند از طریق این گمرک وارد کشور شوند.

آشنایی با گمرک امام خمینی

این گمرک واقع در کیلومتر ۳۰  اتوبان تهران-قم و در جنوب تهران واقع شده است. از مزایای این گمرک می‌توان به نزدیکی آن به اتوبان‌های ترانزیتی کشور اشاره کرد که کار حمل‌ونقل را بسیار راحت‌تر می‌کند. فرودگاه امام خمینی یکی از بزرگ‌ترین مرزهای هوایی کشور بوده که سالانه بیش از نیم میلیارد کالاهای وارداتی به‌وسیله گمرک این فرودگاه وارد کشور می‌شوند و همچنین گمرک فرودگاه امام خمینی با فعالیت شبانه‌روزی خود جزو ده گمرک برتر جهان شناخته می‌شود. همان‌طور که گفته شد گمرک فرودگاه امام خمینی مخصوص کالاهایی است که از طریق مرزهای هوایی وارد کشور می‌شوند و باتوجه‌به مساحت بزرگ این گمرک و موقعیت مکانی بسیار مناسب آن، گمرک فرودگاه امام خمینی یکی از مهم‌ترین گمرک‌ها در زمینه ترخیص کالا شناخته می‌شود و لازم است که تجار و بازرگانان با نحوه ترخیص کالا از گمرک این فرودگاه آشنا باشند.

ترخیص کالا از گمرک امام خمینی

کالاهایی که از نظر حجم بزرگ نیستند و همچنین وزن زیادی ندارند، از طریق مرز هوایی جابه‌جا می‌شوند. البته کالاهایی با حجم بزرگ نیز می‌توانند در صورت نیاز به‌صورت هوایی انتقال یابند، اما این روش در مقایسه با دیگر راه‌های حمل کالا، چندان مقرون‌به‌صرفه نیست. حمل‌ونقل کالاها به شکل هوایی، از گمرک فرودگاه امام خمینی صورت می‌گیرد.

در واقع گمرک فرودگاه امام خمینی بزرگ‌ترین و معروف‌ترین گمرک هوایی ایران است که به‌عنوان مهم‌ترین گمرکات خاورمیانه شناخته می‌شود. گمرک فرودگاه امام خمینی در زمینه انتقال، تخلیه، بارگیری و انبارداری تخصصی مربوط به محموله‌های هوایی فعالیت دارد.

 این فرودگاه استراتژیک ظرفیت نزدیک به ۹۹ هزار تن بار در سال دارد و بنابراین به پررونق‌ترین حوزه گمرکی تهران تبدیل شده است. فعالیت شبانه‌روزی این گمرک در جهت انجام واردات قطعی، واردات موقت، صادرات قطعی، خروج موقت، پست سریع، فریت و ترانزیت است.

مقررات مهم گمرکی فرودگاه امام خمینی

مسافران ورودی به ایران، چه ایرانی و چه غیرایرانی، می‌توانند به‌شرط عدم تجارت و متناسب با مدت‌زمان اقامت، یک‌بار در سال کالای نو به ارزش ۸۰ دلار را با معافیت ترخیص وارد کشور کنند. این معافیت برای کالاهای حجیم زیر اعمال نمی‌شود، که شامل یخچال و یخچال‌فریزر، کولرگازی، جاروبرقی، تلویزیون، لباسشویی و ظرفشویی، اجاق‌گاز، و رادیوضبط غیر پرتابل می‌شود.

 

همچنین، برای مسافران خروجی، حمل ارز بیش از ٥ هزار یورو باید به گمرک اظهار شود، و میزان ارزی که اظهار می‌شود باید همان ارزی باشد که خروج می‌کنید.

 

به علاوه، اتباع خارجی که به طور رسمی در ایران به کار یا تحصیل اشتغال دارند، در پایان کار یا تحصیل می‌توانند لوازم منزل خود را در حد متعارف بدون ارائه مجوز یا کارت بازرگانی از کشور خارج خارج کنند.

ترخیص از گمرک فرودگاه امام خمینی با کاسپین پورت

باتوجه‌به موقعیت استراتژیک گمرک فرودگاه امام خمینی در حمل و ترخیص کالا، کاسپین پورت به‌عنوان یک شرکت بازرگانی معتبر در جهت تسریع در ارائه خدمات به تجار و بازرگانان، گروه مشخصی از بهترین کارشناسان خود را در این فرودگاه مستقر نموده است. کارشناسان کاسپین پورت به‌عنوان ترخیص‌کار گمرک امام خمینی، به‌صورت متعهدانه کالای شما را ترخیص می‌کنند. به تجار، بازرگانان، شرکت‌های صادرات و واردات پیشنهاد می‌کنیم به‌منظور سهولت در انجام امور گمرکی، با مشاوران ما در تماس باشند و این امر مهم را به ما بسپارند.

ترخیص کالا امام خمینی

سوالات متداول

آدرس گمرک فرودگاه امام خمینی کجاست؟

گمرک فرودگاهی امام خمینی در تهران  و در شهر فرودگاهی امام خمینی قرار دارد. گمرک فرودگاهی امام خمینی در ۳۰ کیلو‌متری اتوبان تهران – قم واقع شده و به دلیل موقعیت مکانی که دارد، از جمله نزدیکی به پایتخت باعث شده تا همواره تاجران زیادی جهت ترخیص کالا به سمت این گمرک جذب شوند.

تقسیم‌بندی کالاها برای ترخیص از گمرک فرودگاه امام چگونه است؟
  • هنگام ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی  با سه گروه کالا مواجه خواهیم بود، که عبارت‌اند از کالاهای مجاز، کالاهای مشروط و  کالاهای ممنوع که هریک قوانین ویژه‌ی خود را برای ترخیص دارند.
فعالیت گمرک امام خمینی در چه حوزه‌هایی است؟

گمرک فرودگاه امام خمینی بیشتر در حوزه‌ی امور تجاری، امانات پستی، امور مسافرتی و امور تخصصی نفت فعالیت دارد.

شماره تلفن گمرک فرودگاه امام خمینی چند است؟